Wycieczki w góry Grupy Brenta. Val Rendena i dolina Lago di Molveno
Na początek należy uściślić: Dolomity Brenta geograficznie nie należą do Dolomitów – to tak na prawdę Alpy Retyckie, ale ich budowa sprawia (warstwa dolomitu liczy ok. 1000 metrów), że nazywamy je Dolomitami i zwyczajowo zaliczamy do tej grupy górskiej. Podobnie sprawy się mają z Doliną Słońca, czyli Val di Sole: nie jest to jedna dolina, ale cały obszar, w którego skład wchodzi dolina rzeki Noce i jej boczne dopływy. Nie zmienia to faktu, że jest to niezwykle piękny i różnorodny fragment Alp Wschodnich. Dolomity Brenta, wraz z przylegająca do nich Grupą Adamello – Presanella tworzą Park Natury Adamello Brenta, w którym chroni się naturalny krajobraz oraz świat roślin i zwierząt. Trekking w Dolomitach Brenta to fantastyczna przygoda w tym niezwykłym przyrodniczo miejscu.
Wycieczka w Dolomity Brenta z Madonny di Campiglio
Jeżeli na przejście zachodnich stoków Brenty mamy tylko jeden dzień – a my tak mamy, wycieczkę trzeba rozpocząć od Stoppani al Groste (2437 m n.p.m.). Wjeżdżamy tu kolejką ze stacji Passo Campo Carlo Magno (Madonna di Campiglio). Widoki z Groste na grupę Adamello Presanella są oszałamiające. Tutaj zaczyna się nasza wycieczka w Dolomitach Brenta.
Trawers z Groste do Rifugio Tuckett
Trawersem popod Cima Groste (2898 m. n.p.m.) podążamy do Rifugio Tuckett e Sella (2272 m n.p.m.). Rifugio położone jest uroczo, pomiędzy Cima Sella (2913 m n.p.m.) a Cima Brenta (3150 m n.p.m.). Z tarasu widać wybijające się ponad chmury koronkę szczytów Adamello Presanella.
Z Rifugio Tuckett do Rifugio Maria e Alberto al Brentei (2182 m n.p.m.)
Alpejski szlak turystyczny z Rifugio Tuckett do Rifugio Maria e Alberto al Brentei (2182 m n.p.m.) wiedzie terenem niezwykle zróżnicowanym. Początkowo skalny labirynt pod Tuckett, następnie trawiaste meandry, na końcu słynna Galleria Bogani.
Ten ostatni odcinek szlaku dostarcza najwięcej wrażeń. Wąska ścieżka, miejscami stromo podcięta, daje wgląd w głębię doliny Val Brenta i wyłaniające się z przodu turnie Cima Tosa (3173 m n.p.m.).
Ponad doliną Val Brenta do Rifugio Casine (1850 m n.p.m.) i Malga Vallesinella di Sotto.
Ostatni etap dzisiejszej wycieczki w Dolomity Brenta to zejście do Malga Vallesinella di Sotto. Wymaga sporo uwagi. Początkowo szlak schodzi w dół bardzo stromo a zerodowane zbocze utrudnia stabilność.
Ciekawym fragmentem jest Scala di Brenta – wąski trawers, ponad stromymi żlebami. Po drodze mamy schronisko – Rifugio Casinei. Tutaj chwila na zimny napój i dalej, już przez las do przystanku Malga Vallesinella di Sotto. Stąd można zjechać busem, można wypożyczyć rower, można też zejść pieszo asfaltową drogą do Madonny di Campiglio.
Wycieczka w Dolomity Brenta – Val d’Ambiez i Molveno
Gdy baza wypadowa górskich wycieczek to Madonna di Campiglio, wycieczkę na wschodnią stronę masywu Brenta trzeba zacząć dość wcześnie rano. Jedziemy do San Lorenzo, stąd dżipem do Rifugio al Cacciatore. Trzeba się śpieszyć, aby wycieczka górska rozpoczęła się najpóźniej ok 10.00 rano. Spod schroniska Rifugio al Cacciatore (1820 m n.p.m.) w dolinie Val d’Ambiez podchodzimy dość monotonnym zakosem do góry. Ponieważ zbocze jest odsłonięte, wędrówka w południe daje dosłownie „popalić”, szczególnie ostatnie pół godziny. Przed nami niezwykły widok – Dolomity Brenta całe w słońcu
Kolorowe schronisko, czyli Rifugio S. Agostini (2410 m n.p.m.)
Rifugio S. Agostini (2410 m n.p.m.), nazwane przeze mnie „kolorowym schroniskiem” położone jest tuż pod skałami dolomitowych wież, zmieniających barwy o każdej porze dnia na inne, ale obłędnie fascynujące wieczorem, o zachodzie, kiedy możemy oglądać zjawisko enrosadira (alpengluhen). Gospodarze zabłękitnili okiennice i zaczerwienili dach. Żółte kwiaty dopełniają różnorodności barw. Chciałoby się tu pozostać, ale czas nagli. Stąd wyruszają zwolennicy ferrat na Sentiero Brentari pod Cima Tosa (3173 m n.p.m.) czy na Sentiero Castiglioni. My dzisiaj nie jesteśmy tak ambitni. Wybieramy Sentiero Palmieri. Nasz trekking, to przecież trekking dla każdego.
Sentiero Palmieri to piękna, górska trasa w Dolomitach Brenta. Wprowadza trawersem na Passo Forcoletta di Noghera (2423 m n.p.m.). Po przekroczeniu przełęczy obniżamy się znacznie.
Ścieżka prowadzi ponad suchym kotłem Pozza Tramontana i wznosi się pod wieżami Cima Brenta Bassa i Cima Brenta Alta. Na końcu tego odcinka szlak w Dolomitach Brenta doprowadza do Rifugio Pedrotti (2491 m n.p.m.).
Niesamowite miejsce, niesamowite alpejskie widoki! Stąd czeka nas bardzo strome i bardzo atrakcyjne zejście do Rifugio Croz dell’Altissimo (1430 m n.p.m.).
Stąd należy zjechać lokalnym busem do Molveno (lub zejść – ale to (bagatela), kolejne 5 km – trekking w Dolomitach Brenta to niejednokrotnie duże wyzwanie. Dzień kończymy mocząc obolałe stopy w wodach jeziora Molveno.
autor tekstu: Anna Piątek-Morawiec, zdjęcia: Anna Piątek-Morawiec
Zamieszczony tutaj tekst oraz zdjęcia są naszą własnością i są objęte prawem autorskim. Nie wolno ich kopiować ani rozpowszechniać bez naszej zgody.